BUBOR – 2024-es BUBOR értékek és információk
A BUBOR talán ismeretlenül hangozhat kezdő vállalkozóként, pedig a hitelfelvételünk költségét alapjaiban befolyásolja. Cikkünkből megismerheted, hogy mi az a BUBOR, milyen értékekkel rendelkezik, hogyan változik és végeredményben miért is fontos ez nekünk.
A BUBOR a THM-hez képest egy sokkal kevésbé ismert fogalom, pedig a hitelfelvételt vagy például a faktoring szolgáltatás díját is jelentősen befolyásolja.
Mi az a BUBOR?
A BUBOR a Budapest Interbank Offered Rate elnevezés mozaik szava. Az angol kifejezés magyar megfelelője: Budapest Bankközi Forint Hitelkamatláb.
A BUBOR a magyar bankok egymásnak felajánlott hitelkamatainak a napi szintű átlagolása. Tehát tulajdonképpen ez egy referencia jellegű kínálati kamatláb. Emiatt határozza meg jelentősen a hitelfelvételünk díját a BUBOR, hiszen, ha ennek mértéke növekszik, akkor a hitelt drágábban tudjuk felvenni.
A BUBOR többféle periódussal számítható
A BUBOR akkor fontos számunkra, ha nem fix kamatozással rendelkező hitelt veszünk fel, vagy kamatfordulónk van, hiszen ebben az esetben a BUBOR jelentősen befolyásolhatja miként változik költségünk.
Ezért is fontos a bankkal történő szerződéskötés során megnézni, hogy milyen BUBOR-hoz köti a kamatlábat.
Hány havi BUBOR létezik?
A kamatváltozás több különböző típusú BUBOR-hoz köthető. A leggyakoribbak:
- 1 havi BUBOR
- 3 havi BUBOR
- 6 havi BUBOR
- 12 havi BUBOR
A BUBOR százalékban kerül megadásra és a Magyar Forex Társaság a Magyar Nemzeti Bank közreműködésével teszi közzé.
Napi szintű publikálás történik magyar banki munkanapokon, 11 órakor. Amennyiben esetleg téves közzététel történik, akkor a jegyzéseket 11:05-ig módosítja. A változtatást mihamarabb közzéteszi a saját és a Hírügynökség oldalán.
2023 BUBOR értékek
Mivel az MNB mindig publikálja az éppen aktuális BUBOR fixingeket, viszonylag egyszerűen ellenőrizhetjük az aktuális állást, illetve következtethetünk a módosításokra is.
A 2022-es BUBOR értékek itt érhetők el
*Forrás: MNB. A táblázatban megtalálhatóak a legnépszerűbb BUBOR értékek: 1 havi, 3 havi, 6 havi és 12 havi BUBOR
A 2023 januári BUBOR lista itt érhető el
*Forrás: MNB. A táblázatban megtalálhatóak a legnépszerűbb BUBOR értékek: 1 havi, 3 havi, 6 havi és 12 havi BUBOR
Mi történik, ha a bankok nem küldik el a szükséges információkat a BUBOR megállapításához?
Amennyiben ötnél kevesebb bank küldi el 11:15-ig a jegyzést (de legfeljebb 12 óráig), akkor az MNB elhalasztja a BUBOR megállapítását.
Hogyan számolja ki a napi BUBOR értéket az MNB?
A bankoktól beérkezett kamatjegyzések közül a legmagasabb és legalacsonyabb értéket elhagyja az MNB, majd a fennmaradókból egy átlagot von.
Mi befolyásolja a BUBOR értékét?
A BUBOR értékét jelentősen befolyásolja a jegybanki alapkamat változása, ami 2023 elején is az egyik legmagasabb szinten található az elmúlt évekhez képest (cikkünk írásakor ez 13%). Ennek következményeként nő a BUBOR is, amihez viszonyítják a bankok a kamatot, így végül a hitel igénybevétele drágul meg jelentősen.
A nehéz gazdasági körülmények és a magas infláció végett nem várható jelentős csökkenés az idei évben.
BUBOR előrejelzés
A BUBOR kiszámításának alapját a gazdasági körülmények adják. Amennyiben negatív folyamatok indulnak el, a BUBOR értéke várhatóan növekedni fog.
Hol találom a BUBOR pontos szabályzatát?
A BUBOR pontos szabályzatát az MNB honlapján találjuk meg.
Hogyan hat a faktoring díjára a BUBOR?
A BUBOR hatással van a faktorálás díjára is, változása befolyásolja azt, mert az ügylet kamata általában 1 havi BUBOR alapon kerül megállapításra.
Mennyibe kerül a faktorálás?
Számold ki kalkulátorunkkal!
Add meg a faktorálandó számla összegét, mi pedig segitünk kiszámolni a faktorálás során felmerülő költségeket.
Megelőlegezett összeg
24 órán belül utaljuk neked
Összköltség
Az összköltséget az aktuális piaci kamattal, a minden hónap első napján érvényes BUBOR-ral számoljuk.
BUBOR = 6,625%
Fennmaradó összeg
A számla teljesítését követően utaljuk neked
A kalkulált adatok tájékoztató jellegűek, nem minősülnek ajánlattételnek
Összefoglaló
A BUBOR tehát egy rendkívül fontos pénzügyi fogalom, amely vállalkozások és magánszemélyek számára is érdekes. Alacsonyabb ismertségét például a THM-hez képest annak köszönheti, hogy a BUBOR még nem a végleges költség, amit megfizetünk, hanem csak egy alap, erre kerül még rá a bankok által nyújtott kölcsönök kamata (fogyasztók, cégek számára).
A BUBOR jelentősége főként a nem FIX kamatozású hiteleknél fontos, hiszen itt befolyásol minket az 1 havi, 3 havi, 6 havi vagy éppen 12 havi BUBOR. A BUBOR megállapítása napi szinten történik és a hitelintézetek dolgozhatnak 1-12 hónapig terjedő BUBOR értékek bármelyikével.
A BUBOR számok publikálása az MNB által történik, a bankok biztosította adatokat alapul véve.