15+1 tipp hitelfelvételhez KATA egyéni vállalkozóként
Egyéni vállalkozóként sem kell lemondanunk a kedvező hitelekről. 2022-ben is számos lehetőségünk van rá, hogy KATA-s vagy egyéni vállalkozóként találjuk meg a fejlődésünkhöz leginkább passzoló hitelkonstrukciót. Milyen aktuális egyéni vállalkozói hitelek vannak? Hogyan lehet igényelni őket? Milyen feltételeknek kell megfelelni? Van jobb alternatíva a hitelnél? Ezeknek a kérdéseknek jártunk utána.

Hitelfelvétel KATA-s egyéni vállalkozóként 2022-ben cikkünk tartalomjegyzéke:
- Milyen minimum feltételeknek kell megfelelni, hogy hitelt kaphassunk egyéni vállalkozóként?
- 2022-ben elérhető hitelkonstrukciók KATA-s egyéni vállalkozóknak
- A személyi kölcsönről egyéni vállalkozóként részletesebben
- A lakáshitelről egyéni vállalkozóként részletesebben
- Széchenyi beruházási hitel GO! hitelről részletesebben egyéni vállalkozói szemmel
- Széchenyi Kártya folyószámlahitel GO! hitelről részletesebben egyéni vállalkozói szemmel
- Hitel alternatívák KATA-s egyéni vállalkozók részére
A KATA adózási szabályai sokat szigorodtak 2021 óta, ennek ellenére ezen adózási forma továbbra is az egyik legnépszerűbb és töretlenül nő évről-évre az ebben a formában adózók száma. Mivel az egyéni vállalkozások már bőven félmillió felett járnak a KSH adatai szerint, egyértelmű, hogy jelentős igény lehet a hitelre, hiszen ezen a piaci szereplők is szeretnének fejleszteni, növekedni. Vajon milyen hitel konstrukciók érhetőek el az egyéni vállalkozások számára? Melyiket érdemes igénybe venni? Ezeknek a kérdéseknek jártunk utána!
- A KATA egyéni vállalkozási formának számos előnye van: a tételes adó mértéke 25, 50 vagy 75 ezer forint, attól függően, hogy részmunkaidőben vagy teljes állásban végezzük munkánkat (utóbbi esetén választhatjuk a magasabb, 75.000 Ft-os díjat). Továbbá a KATA adminisztrációja a legegyszerűbb a többi vállalkozási formához képest. Többek között ezeknek is köszönhető töretlen népszerűsége.
Hasonlóan, mint magánszemélyek esetén, természetesen KATA-s egyéni vállalkozóként is számos tényezőnek kell megfelelnünk, hogy hitelt kaphassunk. Nézzük, hogy:
Mik a minimum feltételek, hogy hitelt kaphassak, mint KATA-s egyéni vállalkozó?
A minimum feltételek – ahogy magánszemként is – változóak, tehát 1-1 bank más kritériumokat támaszthat vállalkozásunk felé. Azonban néhány általános, minimum feltétel így is meghatározható:
- Minimum egy lezárt pénzügyi év: A legtöbb bank minimum egy év lezárt pénzügyi évet vár el tőlünk. Itt is változó, valamely banknak elég akár csak annyi, hogy 12 hónapja vállalkozók legyünk, vannak viszont, akik ragaszkodnak a kettő lezárt pénzügyi évhez is.
- Nem volt szüneteltetve vállalkozásunk: Akár az előző pénzügyi évben vagy az igénylés pillanatában.
- Nincs köztartozás: Sem vállalkozásként, sem magánszemélyként nem lehet köztartozásunk.
- Nem volt korábbi sikertelen törlesztésünk a bank felé: vagy nem szerepelünk bármilyen egyéb okból tiltó listán (pl. KHR listán)
- Minden szükséges dokumentumot be tudunk mutatni (személyigazolvány / útlevél / jogosítvány, lakcímkártya, NAV által kiállított jövedelemigazolás a lezárt pénzügyi évről, dokumentum, hogy nincs köztartozásod, legutóbbi mobil vagy közüzemi számla)
A cikkben két típusú hitellel fogunk megismerkedni:
- Hitelek, amelyeket magáncélra veszünk fel, mint KATA-s egyéni vállalkozó
- Vállalkozói hitelek, amelyeket cégünk fejlesztésére veszünk fel
Utóbbinak a hitelfelvételi folyamata teljesen eltérhető lehet.
Személyi kölcsön KATA-s egyéni vállalkozóként
A személyi kölcsön nem véletlenül az egyik legnépszerűbb konstrukció az egyéni vállalkozók körében. A leginkább ezen a területen engedékenyek a bankok, sokszor csak 12 hónapnyi vállalkozó időt kérnek a lezárt pénzügyi év helyett.
A személyi kölcsön előnyei, mint KATA-s egyéni vállalkozó:
- Gyors pénzhez jutás
- Viszonylag rugalmas feltételek
- Nem minden esetben kell a lezárt pénzügyi év
A személyi kölcsön hátrányai, mint KATA-s egyéni vállalkozó:
- Viszonylag drága
Mekkora személyi kölcsönt kaphat egy KATA-s egyéni vállalkozó?
Egyéni vállalkozóként jövedelmünket a bank máshogy számolja. A NAV jövedelemigazolásán az éves bevételünk mindössze 60%-a kerül feltüntetésre. Így kívánja az egyéni vállalkozások működéséből fakadó anyagi bizonytalanságot csökkenteni a NAV.
Na és természetesen még ez sem jelenti, hogy a bank a teljes 60%-ot figyelembe veszi, különböző indokokkal még csökkentheti a figyelembe vett összeget az elbírálás során.
Így a hitel, amit igényelhetünk, bankonként nagyon eltérő lehet, érdemes több banktól ajánlatot kérni.
Lakáshitel, jelzáloghitel KATA-s egyéni vállalkozóként
Hasonlóan a személyi kölcsönhöz, az egyéni vállalkozók itt is a számítási módszertan miatt járhatnak rosszabbul.
A benyújtandó dokumentumok és folyamat pedig szinte teljesen megegyezik a lakossági felvétellel.
3 praktikus tanács személyi kölcsön és jelzáloghitel felvételével kapcsolatban egyéni vállalkozóként
Ahogy láthatjuk, egyéni vállalkozóként nem egyszerű a személyi kölcsön vagy akár a jelzáloghitel felvétele. Ezért mi javasoljuk, hogy:
- Mielőtt vállalkozóvá válunk, gondoljuk át, hogy szükségünk lehet-e személyi kölcsönre vagy jelzáloghitelre.
- Szánjunk időt arra, hogy megismerjük a magyar bankok ajánlatait: ahogy ez az eddigiekből is kiderült, igen különböző a bankok hozzáállása az egyéni vállalkozókhoz, így lehet, hogy találunk egy sokkal jobb ajánlatot, ha nézelődünk!
- Amennyiben betéti társaságként végezzünk KATA-s tevékenységünk, érdemes a hitel felvétele előtt hagyományos KATA-s egyéni vállalkozásba kezdeni, mert ellenkező esetben a jövedelemigazoláson csak a bevételünk 50%-a fog szerepelni a 60% helyett.
Ezzel pedig most át is ugrunk azokra a hitelekre, amelyeket arra használhatunk fel, hogy vállalkozásunkat fejlesszük.
A legtöbb egyéni vállalkozó személyi kölcsönben vagy lakáshitelben gondolkodik, pedig ők sincsenek kizárva a vállalkozói hitelek köréből. A koronavírus járvány terjedésének kezdetével a vállalkozások megmentése jelentős célja volt az államnak: a korábban elérhető vállalkozói hiteleket jelentősen felpörgette, és számos új konstrukció lett elérhető a piacon.
Tévhit, hogy ezeket csak a közép- és nagyvállalatok részére találták ki, számos konstrukció elérhető KATA-s egyéni vállalkozóknak is.
Nézzük a jelenleg aktuális vállalkozói hiteleket egyéni vállalkozóknak!
Mennyibe kerül a faktorálás?
Számold ki kalkulátorunkkal!
Add meg a faktorálandó számla összegét, mi pedig segitünk kiszámolni a faktorálás során felmerülő költségeket.
Megelőlegezett összeg
24 órán belül utaljuk neked
Összköltség
Az összköltséget az aktuális piaci kamattal, a minden hónap első napján érvényes BUBOR-ral számoljuk.
BUBOR = 6,625%
Fennmaradó összeg
A számla teljesítését követően utaljuk neked
A kalkulált adatok tájékoztató jellegűek, nem minősülnek ajánlattételnek
Széchenyi Beruházási Hitel Go!
A Széchenyi Beruházási Hitel GO! segítségével megvalósíthatjuk fejlesztésekkel járó álmainkat.
A hitelt felhasználhatjuk többek között:
- ingatlanvásárlásra
- tárgyi eszközök vásárlásra
- részvény, üzletrész vásárlásra
Akár 1 milliárd forintot is igényelhetünk 10 éves futamidőre is. A sikeres igényléshez itt sem lehet köztartozásunk és a KAVOSZ által meghatározott üzletszabályzatnak kell megfelelnünk.
Széchenyi Kártya Folyószámlahitel Go!
A Széchenyi Kártya Folyószámlahitel Go! felhasználható minden, a vállalkozás napi működésével kapcsolatos költségre. Ráadásul miután visszatöltöttük a lehívott összeget, azt újra igénybe vehetjük. Nincs szükségünk ingatlanfedezetre, ráadásul gyors és egyszerű hitelbírálatra számíthatunk. Az igénylés részleteiről a KAVOSZ oldalán találunk.
Hitel alternatívák egyéni vállalkozóknak
Nem célunk eladósodni egyéni vállalkozóként sem. Szerencsére vannak alternatívák, amelyeket alkalmazhatunk, mielőtt hitelhez folyamodnánk.
- Az egyik ilyen megoldás a faktoring. A faktoring kiváló megoldás lehet likviditási problémáink kezelésére, hiszen egy faktor céggel való együttműködés esetén a kiállított számláink összegét azonnal megkapjuk, nem kell kivárnunk amíg lejár a fizetési határidő és a partnerünk fizet. Ennek köszönhetően hamarabb vághatunk bele egy nagyobb fejlesztésbe vagy tudunk elvállalni új ügyfelet.
- Pénzügyi tervezés: Az egyéni vállalkozók világában is éppúgy fontos a pénzügyi tervezés. Segítségével elkerülhetjük a váratlan pénzügyi helyzetket. Fektessünk időt és energiát abba, hogy költségeink átláthatóak legyenek.
Néhány hasznos oldal, amelyet érdemes lehet megnézned:
Faktoring – A hitel egyik legjobb alternatívája
Likviditás – Ismerd meg a likviditás jelentését és tippjeinket